Zmagania o tytuł Interantional Coach Of The Year 2020

  • Zbigniew Rusak
Keywords: autobus

Abstract

Każdego roku w jednym z europejskich miast organizowany jest test, który ma wyłonić najlepszy autobus na rynku. Tytuł International Bus and Coach Of The Year przyznawany jest przez grupę 22 dziennikarzy-profesjonalistów, specjalizujących się w technice autobusowej. W bieżącym roku gospodarzem spotkania były Marilena Matei i Cristiana Sandulescu z „Tranzit/Persons Transportatio”, które zorganizowały je w Sibiu (Sybinie) – rumuńskim mieście liczącym 150 tys. mieszkańców, będącego stolicą Transylwanii. Jego historia była naznaczona ciągłą zmianą przynależności, w związku z czym widać tu wiele śladów różnych kultur. Sybin został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów na terenie ówczesnego Królestwa Węgier. Najprawdopodobniej zostało zbudowane w pobliżu rzymskiego posterunku, Caedonii, opuszczonego w czasach przybycia Sasów. W XIV wieku Sybin był już ważnym ośrodkiem handlu. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką – Siebenbürgen – a następnie polską – Siedmiogród – nazwę Transylwanii. Zwyczajowo w XVII wieku opisywano Sybin jako najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej; było także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód – do Turcji i dalej do Persji, Chin.

W XVIII i XIX wieku Sybin stał się ważnym ośrodkiem dla Rumunów zamieszkujących zarówno Siedmiogród jak i zależne od Turcji Hospodarstwa Wołoskie i Mołdawskie. Swoją siedzibę miał tu Banca Albina, pierwszy bank, którego właścicielem był Rumun. W latach 60. XIX wieku w Sybinie ulokowano siedzibę prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej. Do tej pory miasto ma status jednego z najważniejszych centrów duchowych Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po I wojnie światowej, Sybin wszedł w skład Rumunii. Część populacji miasta nadal stanowią Węgrzy i Niemcy, chociaż duża część tych ostatnich wyemigrowała do RFN po rumuńskiej rewolucji. Obecnie 2% populacji Sybina to Węgrzy, a 1,6% – Niemcy. Z grona tych ostatnich pochodzi obecny prezydent Rumunii (od 21.12.2014), Klaus Johannis, sprawujący poprzednio urząd mera Sybina (2000-2014). W 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury.

Sybin jest ważnym węzłem drogowym. Międzynarodowa droga E68/1 krzyżuje się tu z drogami krajowymi nr 7 i 14. W Sybinie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Miasto jest również ważnym węzłem kolejowym, z obsługiwanymi przez CFR połączeniami do Braszowa, Râmnicu Vâlcei, Alba Iulia, Oradei i Bukaresztu.

Sibiu jest także miejscem związanym z historią Polski. To właśnie tutaj, 15 marca 1849 roku w czasie powstania węgierskiego, w okolicach miasta miała miejsce ważna bitwa pod dowództwem gen. Józefa Bema dowodzącego powstańcami węgierskimi przeciw połączonym siłom austriacko-rosyjskim. W 1897 roku na zamówienie Węgrów grupa polskich i węgierskich malarzy pod kierunkiem Jana Styki namalowała poświęcony temu wydarzeniu obraz pod tytułem Panorama siedmiogrodzka.

References

brak
Published
2020-02-18
Section
Articles